Salça

Salça tarifi: Salça nasıl yapılır? Salça için gerekli malzemeler nelerdir?

⌛ Pişirme Suresi

⏱️ Hazırlama Süresi

🍽️ Kaç Kişilik

Salça için gerekli malzemeler nelerdir?

 • 15 kilogram armut domates
 • 200 gram kaya tuzu

Saklamak için:

 • 1/2 su bardağı zeytinyağı

Salça nasıl yapılır?

 • Bol suda yıkadığınız domateslerin sap kısımlarını bir bıçak yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkartın.
 • Zedesiz ve etli domatesleri gelişigüzel iri parçalar halinde doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serptiğiniz domatesleri, derin ve kapaklı bir kabın içinde kat kat dizin. Üzerlerine de kaya tuzu serpin. Kapağı kapalı kapta 6-8 saat kadar bekletin.
 • Sürenin sonunda domateslerin taban kısmında kalan suyu süzdürün. Bu suyu süzmediğiniz takdirde salçanız uzun sürede kıvam alır ve tadı kısa sürede ekşimeye başlar.
 • Suyunu süzdüğünüz domatesleri elinizle sıkarak karıştırın. Özünü bırakması için kapağı kapalı kapta yeniden 2-3 saat kadar bekletin.
 • Bu sürenin sonunda küçük delikli bir kevgiri, ağız kısmı geniş bir kap üzerine oturtun. Kevgire aldığınız domatesleri ovarak özlü suyunun alt kısma geçmesini, posa ve çekirdekli kısımlarının üst kısımda kalmasını sağlayın. Posa kısmını kullanmamak üzere ayrı bir kenara alın. Aynı işlemi domatesler tüm suyunu bırakana kadar tekrarlayın.
 • Hazırladığınız domates püresini salçaya dönüştürmek için iki seçeneğiniz var. Birinci yöntem domates püresini güneşte bekletip fazla suyunu çektirmek.
 • Bu yöntemde tadına bakarak kaya tuzu eklediğiniz domates püresini geniş tepsilere alın. Tepsileri toz vb. çevresel faktörlerden etkilenmeyecek bir şekilde güneşte bekletin. Tahta bir kaşıkla günde iki kez karıştırıp fazla suyunu çektirin (Bu yöntem günler sürebilir ve bulunduğunuz iklim koşulları salçanın tat, renk ve kıvamında etkili olur).
 • Kapağı sıkıca kapanan, temiz ve kuru kavanozlara aldığınız salçayı ters çevirip bir gece bekletin. Güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza ettiğiniz domates salçalarını, bir kez açtıktan sonra üzerine bozulmaması ve uzun süre dayanması için ikinci bir kapak vazifesi görecek zeytinyağı döküp kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza edin.
 • İkinci yöntem: Kaynatma. Elde ettiğiniz sulu domates püresini derin tencerelere alıp kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Dibinin tutmaması için tahta bir kaşık yardımıyla aralarda karıştırmayı unutmayın.
 • Suyunu çeken ve kıvam alan salçayı sıcakken önceden kaynatılmış temiz ve kuru kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın. Ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin. Bir kez açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine zeytinyağı döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edin.

Salça tarifinin püf noktası nedir?

Salça yapımında sulu domatesler yerine etli fakat armut ya da yassı domates diye adlandırılan salçalık domatesler kullanmayı tercih edin. Su oranı fazla olan domatesler salça yapımında daha fazla fire verecektir.Kısık ateşte kaynattığınız salça karışımını dibinin tutmaması için uzun saplı tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Metal kaşık kaynayan salçanızın kıvamını sulandıracaktır.Salça yapımında sofralık tuz yerine (salçayı sulandırır) kaya tuzu kullanmayı tercih edin. Tuz miktarını damak tadınıza göre ayarlayın. Tuz, salçanın uzun süre bozulmadan saklanmasını kolaylaştırır. Bu yüzden tuz eklemekten korkmayın. On kilogram etli domates ortalama 100-150 gram kaya tuzunu kaldırır.Salça kavanozunun üzerini zeytinyağı ya da eritilmiş tereyağıyla kaplayın. Salçanın havayla temasını kesin ve bozulmadan uzun süre dayanmasını sağlayın.Salça kavanozlarını kaynar suda uzun süre kaynatıp dezenfekte edin. Kapaklarının temiz ve zedesiz olmasına dikkat edin.Yaz sonuna doğru kullandığınız domatesler ne kadar lezzetliyse hazırladığınız salça da o oranda lezzetli olacaktır.10 kilogram etli domatesten ortalama 1,5-2 kg. domates salçası elde edebilirsiniz.

Tarifimizi oylar mısınız?

Bu tarife de göz atabilirsiniz

Çikolatalı Profiterollu Pasta

Çikolatalı Profiterollu Pasta tarifi: Çikolatalı Profiterollu Pasta nasıl yapılır? Çikolatalı Profiterollu Pasta için gerekli malzemeler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir